Дослідження Лідерства топменеджерів та власників українського бізнесу під час війни

2 Листопада, 2023

Ми провели другу хвилю дослідження Лідерства топменеджерів та власників українського бізнесу.
Ідея дослідження виникла у локдаун, коли під час роботи нашої команди з українськими компаніями ми виявили тенденцію до зростання незадоволеності топменеджерів.
Тоді, влітку 2021 року, криза змусила власників «засукати рукави» і втрутитися в операційне управління, топменеджери втратили низку повноважень і у багатьох з них стрімко знижувалась лояльність до власника та бізнесу: 26% з них були не проти змінити роботу.
Пройшло 2 роки, і ми вирішили дослідити, як змінилася картина стосунків топ-рівню в українських компаніях. Цього року в опитуванні взяли участь 113 респондентів.
Дослідження – це спільний проект Upscaling Coaching Agency (Агенції Масштабуючого коучингу) та Gradus (Gradus Research)
Як побачите нижче, війна зближує, а спільні цілі об'єднують. Сьогодні 77% топменеджерів не планують міняти місце роботи. Щобільше, незважаючи на те, що власники, як і два роки тому, знову більше залучилися до управління бізнесом (про це сказали 35% опитаних), 88% топменеджерів залишаються впевненими, що можуть повністю реалізувати свої професійні навички та 83% чітко розуміють, що від них очікують у їхніх компаніях.
Нижче ви можете відстежити позитивну динаміку, наскільки дані цього року відрізняються від результатів опитування влітку 2021 року:- Не планують змінювати роботу (2021 – 69%, 2023 – 77%)- Задоволені взаємодією з власником бізнесу (2021 – 39%, 2023 – 57%)- Задоволені взаємодією з власником бізнесу (2021 – 39%, 2023 – 57%)- Задоволені рівнем своїх повноважень та свободою дій (2021– 9%, 2023 – 71%)
Загалом картина виглядає дуже обнадійливо, проте я хочу звернути увагу на два показники:
- Задоволеність умовами роботи знизилась (2021 – 68%, 2023 – 49%)- “Work-Life Balance” знизився (2021 – 37%, 2023 – 29%)
Ці показники зрозумілі та очікувані: в умовах війни багато хто з нас забуває про особистий простір та відпочинок. А компанії, окрім орієнтації на бізнес-показники, працюють ще і як гуманітарні штаби. Робочі рамки топменеджерів і раніше були вкрай розмиті, а сьогодні змістилися ще більше.
Результат: додаткові години на роботі та ще менше часу для відпочинку та відновлення.
Важливо! Потреба у Нових Управлінцях: 74% топменеджерів вважають, що війна та криза ускладнили пошук та утримання висококваліфікованих кадрів. В умовах дефіциту кваліфікованих фахівців доводиться шукати нові підходи до залучення, навчання та утримання людей.
Виховання кадрового резерву із внутрішніх ресурсів, а також активний пошук нових управлінців стали не просто бажаними, а й неодмінними умовами успішного подолання кризи.
ВИСНОВКИ. Дослідження 2023 року явно показує: попри загострені виклики та труднощі, війна та криза покращили взаєморозуміння та співпрацю між топменеджерами та власниками компаній. Однак зросла необхідність піклуватися про добробут та баланс між роботою та особистим життям. А для успішного майбутнього українських компаній важливо не лише підтримувати лояльність поточного колективу, а й активно працювати над розвитком нових управлінців.

Що б завантажити повну версію дослідження, вкажіть ваш еmail

Протягом 10 хвилин на вашу електронну адресу надійде лист із розширеною версією дослідження.

Дякуємо!

Повна версія дослідження відправлена вам на електронну пошту

Can't send form.

Please try again later.

Перейти на сторінку Міжнародної Агенції Масштабуючого коучингу

Перейти на сторінку Міжнародної Школи Масштабуючого коучингу