Дослідження Лідерства топменеджерів та власників українського бізнесу під час війни
Ми провели другу хвилю дослідження Лідерства топменеджерів та власників українського бізнесу.
Ідея дослідження виникла у локдаун, коли під час роботи нашої команди з українськими компаніями ми виявили тенденцію до зростання незадоволеності топменеджерів.
Тоді, влітку 2021 року, криза змусила власників «засукати рукави» і втрутитися в операційне управління, топменеджери втратили низку повноважень і у багатьох з них стрімко знижувалась лояльність до власника та бізнесу: 26% з них були не проти змінити роботу.
Пройшло 2 роки, і ми вирішили дослідити, як змінилася картина стосунків топ-рівню в українських компаніях. Цього року в опитуванні взяли участь 113 респондентів.
Дослідження – це спільний проект Gradus (Gradus Research) та Upscaling Coaching Agency (Агенції Масштабуючого коучингу)
Як побачите нижче, війна зближує, а спільні цілі об'єднують. Сьогодні 77% топменеджерів не планують міняти місце роботи. Щобільше, незважаючи на те, що власники, як і два роки тому, знову більше залучилися до управління бізнесом (про це сказали 35% опитаних), 88% топменеджерів залишаються впевненими, що можуть повністю реалізувати свої професійні навички та 83% чітко розуміють, що від них очікують у їхніх компаніях.
Нижче ви можете відстежити позитивну динаміку, наскільки дані цього року відрізняються від результатів опитування влітку 2021 року:
- Не планують змінювати роботу (2021 – 69%, 2023 – 77%)
- Задоволені взаємодією з власником бізнесу (2021 – 39%, 2023 – 57%)
- Задоволені взаємодією з власником бізнесу (2021 – 39%, 2023 – 57%)
- Задоволені рівнем своїх повноважень та свободою дій (2021– 9%, 2023 – 71%)
Загалом картина виглядає дуже обнадійливо, проте я хочу звернути увагу на два показники:
- Задоволеність умовами роботи знизилась (2021 – 68%, 2023 – 49%)
- “Work-Life Balance” знизився (2021 – 37%, 2023 – 29%)
Ці показники зрозумілі та очікувані: в умовах війни багато хто з нас забуває про особистий простір та відпочинок. А компанії, окрім орієнтації на бізнес-показники, працюють ще і як гуманітарні штаби. Робочі рамки топменеджерів і раніше були вкрай розмиті, а сьогодні змістилися ще більше.
Результат: додаткові години на роботі та ще менше часу для відпочинку та відновлення.
Важливо! Потреба у Нових Управлінцях: 74% топменеджерів вважають, що війна та криза ускладнили пошук та утримання висококваліфікованих кадрів. В умовах дефіциту кваліфікованих фахівців доводиться шукати нові підходи до залучення, навчання та утримання людей.
Виховання кадрового резерву із внутрішніх ресурсів, а також активний пошук нових управлінців стали не просто бажаними, а й неодмінними умовами успішного подолання кризи.
ВИСНОВКИ. Дослідження 2023 року явно показує: попри загострені виклики та труднощі, війна та криза покращили взаєморозуміння та співпрацю між топменеджерами та власниками компаній. Однак зросла необхідність піклуватися про добробут та баланс між роботою та особистим життям. А для успішного майбутнього українських компаній важливо не лише підтримувати лояльність поточного колективу, а й активно працювати над розвитком нових управлінців.
Завантажити повну весрію дослідження